Anasayfa
Beni Hatırla
0
FORUMLAR > SİYASET & GÜNCEL > Avrupa - Türkiye Alım gücü kıyaslaması (düzeltme)
Bu mesajı
1 kişi beğendi
28.11.2017 03:41 AM
Murat Kemal
Atılım Üniversitesi | İnşaat Mühendisliği
Herkese Merhaba, Aklıma takılan bir kaç soruyu çözmek için bir araştırma yaptım ve sizlerin yorumlarını merak ettiğim için burada da paylaşıyorum..<br />
Almanya’da, benzin  1,309 euro - 1,55 dolar <br />
altın 34,75 euro - 41,18 dolar   <br />
Fransa’da benzin 1,41  euro - 1,67 dolar <br />
altın 32 euro - 38 dolar   <br />
Türkiye’de benzin 5,68 tl  1.43 dolar <br />
altın 165 Tl  41,67 dolar <br />
<br />
Yani Avrupa’dan ucuza benzin kullanıyoruz, altın fiyatlarımız neredeyse aynı… <br />
Fakat önemli başka bir husus ise Asgari ücret Almanya’da 1498, Fransa’da 1480 Euro, Türkiye’de 298 Euro<br />
diğer açıdan bakarsak Almanya’da 7075, Fransa’da 6990, Türkiye’de 1404 Türk Lirası. <br />
Yani bir aylık asgari ücretle, Almanya’da 1144, Fransa’da 1049, Türkiye’de 247 Litre Benzin yada Almanya'da 43,10 gram , Fransa'da 46,25 gram, Türkiye'de ise 8,5 gram altın alınabilir.<br />
<br />
&#8203;Diğer bir konu ise Yeni Ford Fiesta 1,5L TDCi Titanium modeli Almanya liste fiyatı 20,800 Euro yani 97,136 Türk Lirası <br />
Türkiye liste fiyatı 18,630 Euro yani 87,000 Türk Lirası<br />
<br />
Evet ötv kdv vsv vs... diyoruz ama Almanya’dan ucuza biniyoruz arabaya.. <br />
Fakat bir asgari ücretli çalışan, tüm maaşını biriktirdiği zaman;  Almanya’da 20,800/1498 = 14 ayda  Türkiye’de 87,000 / 1404 = 62 ayda  Aynı marka, model ve özelliklerdeki bir arabayı satın alabiliyor. <br />
Alım gücümüz biraz düşük değil mi ? çözüm ne ? ekonomi nereye gidiyor? vs. vs..?<br />
Tarafsız şekilde yorumlarını bekliyorum... <br />
<br />
(düzeltmeden kastım az önce aynı başlığı açtım editlemek için girdikten sonra sadece 2 satır yazı kaldı başlıkta, o yüzden tekrar başlık açtım)
Bu mesajı
4 kişi beğendi
28.11.2017 03:45 AM
Yine hükümeti karalamaya yönelik, yanli, algi operasyonlari. Neden bu ürünleri tercih ediyorsun kriter olarak.
objektif olacaksan sumak, nar eksisi fiyatlarini kiyaslasana.
Bu mesajı
3 kişi beğendi
28.11.2017 03:55 AM
Coskun
Gazi Üniversitesi | Kalıpçılık Öğretmenliği
mentiş doğuştan mı sonradan mı kardeş?
28.11.2017 04:30 AM
Coskun demiş ki:
mentiş doğuştan mı sonradan mı kardeş?
Ne?
Bu mesajı
5 kişi beğendi
28.11.2017 06:45 AM
Anıl
Süleyman Demirel Üniversitesi | Maden Mühendisliği
1.79 milyonluk nüfusumuzla dünyanın en kalabalık 18. ülkesiyiz.(en az 3 çocuk bakamazsanız Suriyeliler gibi sokağa bırakabilirsiniz.Not:zorunluluk farklı tabi)
2. Ortalama 75.2 yıllık bir yaşam süremiz var, bu konuda 62. sıradayız (Yeterde artar bile dediğinizi duyar gibiyim)
3. Dünyanın en güçlü silahlı kuvvetleri sıralamasında 8. sırada bulunuyoruz.( Almanya bizi kıskanmakta haklı)
4. En huzurlu ülkeler sıralamasında 163 ülke arasında 145. sıradayız.(Ekonomi bu durumda olunca gayet normal diyebiliriz)
5. Kişi başına milli gelirimiz 21 bin 146 dolar, satın alma gücü paritesine göre 189 ülke arasında 63. sıradayız. ( Benim hakkımı kim alıyorsa çocuğu olmasın)
6. Otomobil üretiminde 15. sıradayız. Dünyada banttan inen her 67 araçtan biri Türkiye'de üretiliyor.(Eee benzinden ötv ve ötv ile beraber kdv'den gelecek para önemli tabi)
7. Sabit internet hızında ortalama 7.2 Mbps ile 64. sıradayız.(bu fena değil bak en azından illegal sitelerde gezmek konusunda yeterli oluyor bazı gençlerimize.)
8. Ülkemiz, dünyada en fazla siber saldırı yapılan ülkeler arasında 3. sırada yer alıyor.(Bu konuda başarımızı  takdir ediyorum.Ciddiyim)
9. Sağlıktaki kalite bakımından 188 ülke arasında 103. sırada yer alıyoruz.(ortalama yaş ömrüne baklırsa şaşırmamak lazım.)
10. Basın özgürlüğü konusunda 180 ülke arasında 151. sıradayız. Afganistan bizden yukarılarda.(Yok canım abartı bu)
11. Silahlanmaya harcanan parada 20. sırada bulunuyoruz.(Anti militaritim diyen gençlerimize Cem Yılmaz'ı hatırlatırım)
12. En çok peçete ve tuvalet kağıdı kullanan ülkeler sıralama-sında zirvedeyiz.( Eee ya kaçarken ya da s... çalışıyor tabi.Peçeteyi ergen kesim çok kullanıyor tabi) 
13. Küresel insani yardıma en çok para harcayan 2. ülkeyiz. Milli gelire göre oranladığımızda ilk sıradayız (Bu konu önemli tabi ama kendi insanımız açken dışarı yardım konusunda bir düşünmek de gerekiyor diye düşünüyorum.Ama bu konuda da takdir edilesi bir tutum olduğu kesin)
14. Yerli dizi ihraç etme konusunda ABD'den sonra 2. sıradayız.(GenelKültür için önemli tabi.Niye kitap okuyalım ki)
15. Nüfusu en dindar ülkeler arasında 24. sıradayız.( Bunu nasıl analiz etmişler bilemiyorum.Ama kendi kutsal kitabını okumayıp söylenenlere inanan kişilere ayrıca bayılıyorum)
16. Huzur ve güvenlik sıralamasında 163 ülke arasında 145. sırada yer alıyoruz.(Para yoksa huzurda yok bunu söyledik)
17. 39.5 milyon yabancı turist ağırladık, turist çekme konusunda dünya 5.siyiz..(Çok severiz tabi rus kızlarını)
18. En çok çay içen ülkeler arasında İrlanda ve İngiltere'yi geride bırakarak zirvede yer alıyoruz.(çayın en kalitesinini onlara satarsak tabi sıralamayı onlarla paylaşırız)
19. Facebook kullanımında 6., Instagram kullanımında 4., Twitter kullanımında 11. sıradayız.( Hocam'ı da listeye eklersek tamamdır)
20. İnternet ortamında en fazla nüfusu olan ülkeler arasında yaklaşık 47 milyon insan ile 17. sıradayız.( Yakında klavye delikanlılığı diye bölüm bile açılır)
21. Dünyada İnternet'i en çok kısıtlanan 13. ülkeyiz. Twitter sansüründe ise 1 numaradayız.( Dizilerden öğrenin işte ne yapacaksınız bilgi gizli bilgileri)
22. Ölümlü iş kazalarında El Salvador ve Cezayir’in ardından dünya 3.süyüz.( Kaderin önüne geçilmez diye söylemimiz var ama )
23. Ve "Küresel Cinsiyet Eşitsizliği" raporuna göre 145 ülke arasında 130. sırada bulunuyoruz.( Ne söylenebilir ki)
Bu mesajı
1 kişi beğendi
28.11.2017 08:55 AM
Hilmi
Gazi Üniversitesi | İnşaat Mühendisliği
üretim yapmayan bir ülkenin ekonomisi neden böyle diye sorulur mu? her boku dışarıdan ithal ediyoruz. hollanda'dan buğday ithal ediyoruz, daha ne olsun. milli arabamız, tankımız, robotumuz var diyenler olucaktır. onlar gidip kumda oynasınlar lütfen.

teknolojiymiş, eğitim sistemiymiş felan bunlara hiç girmiyorum. 
Bu mesajı
1 kişi beğendi
28.11.2017 09:00 AM
Caner
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | İnşaat Mühendisliği
o kadar da yol yabdılar halbuki
Bu mesajı
1 kişi beğenmedi
28.11.2017 09:03 AM
Bu kıyaslar ancak ülkeler arasındaki kişi başına düşen milli gelirlerin eşit olduğu ortamda doğru olur.

Babam her zaman derdi,ne kadar maaş aldığının önemi yok,cebinde ne kadarının kaldiginin önemi var diye.
Bu mesajı
1 kişi beğendi
1 kişi beğenmedi
28.11.2017 09:06 AM
Kürşat
İstanbul Üniversitesi | Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
bir de ev kiralarını, fiyatlarını dahil etmek gerek.
Bu mesajı
1 kişi beğenmedi
28.11.2017 09:32 AM
Yani Otomobil üreticisi Avrupadan daha ucuza araba alıyoruz öyle mi? Peki asgari ücretle sürünen açlıktan ölen milyonlarca insanları hiç düşündün mü? Alacağın arabanın markasını dahil yazarak burada araştırma yapmış oldun. Kendine sakla bence aklını git arabanı al. Sonra benzinini koy. Boş muhabbet yapma