Anasayfa
Beni Hatırla
-1
FORUMLAR > YARDIM KAMPANYALARI VE GÖNÜLLÜ HİZMET DUYURULARI > Genç kızlara mükemmel olmayı değil, cesur olmayı öğretin
Bu mesajı
2 kişi beğendi
1 kişi beğenmedi
30.10.2017 16:06 PM
Merih
Yıldız Teknik Üniversitesi | Kimya Mühendisliği
       Girls Who Code’u duymamış olabilirsiniz. Yaptığı çalışmalarla gelecekte adından daha çok söz ettireceği kesin. Girls Who Code, bilgisayar teknolojilerinin geleceğimizi şekillendireceğinin farkına varmış ve bu gelecekte kadınların da söz sahibi olması için çaba harcayan bir sivil toplum örgütü. Kar amacı gütmeyen kuruluş, her yaz düzenlediği programlarla lise çağındaki kız çocuklarına bilgisayar programcılığı ve kodlama eğitimleri veriyor.

Girls Who Code’un kurucusu Reshma Saujani, “Kızlarımızı mükemmel olmaları için, erkeklerimizi ise cesur olmaları için yetiştiriyoruz” diyor ve geleceği biçimlendirmek için bunun yeterli olmadığının altını çiziyor. İşte bu yüzden gelecekte kız çocukların da söz sahibi olabilmeleri için onlara risk almayı ve bilgisayar programı oluşturmayı öğretiyorlar. Aslında bir toplumu ilerletmek, yeniliklere imza atmak için önemli bir adım. Ancak Saujani, geleceğin kadınları için çok daha önemli bir mesaj veriyor: “Tanıdığınız tüm genç kadınlara, mükemmel olmamanın sorun olmadığını anlatmanızı istiyorum.”

Mükemmel olmak için yetiştirilen kadınlar, aslında kimsenin mükemmel olmadığı gerçeğiyle yüzleştiklerinde, bunu kendi hataları, kendi eksiklikleri olarak görebiliyor ve toplum tarafından oluşturulan tüm baskıyı üzerine alıyor. Ayrıca kadınlar, mükemmel olmadıkları düşüncesiyle birçok fırsatı da kaçırabiliyor. Örneğin araştırmalara göre erkekler bir iş ilanındaki niteliklerin yüzde 60’ını karşıladıklarında başvuru yapıyor. Kadınlar ise verilen niteliklerin yüzde 100’ünü karşıladıkları işlere başvuruyor. Reshma Saujani de bu yüzden “Kız çocuklarına mükemmel olmayı değil, cesur olmayı öğretin” diyor.

Reshma Saujani’nin politikaya atılıp aday olmasından, kız çocukları için yaptığı çalışmalara kadar detayları anlattığı TED konuşmasını altta bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=399&v=fC9da6eqaqg
pm
Bu mesajı
2 kişi beğenmedi
Bir sey ogretmeyin birakin istedikleri gibi olsunlar.
30.10.2017 16:07 PM
Turan Cenk
Balıkesir Üniversitesi | Makine Mühendisliği
onlara makina yapmayı ögretmek istiyorum.
Bu mesajı
2 kişi beğenmedi
30.10.2017 16:08 PM
Ayni mevzu erkekler icin olsa cinsiyet ayrimi var diye afise edilir derhal kapatilmasi icin feministler yuruyus yapardi.
Allahin ezikleri ya
30.10.2017 16:11 PM
Merih
Yıldız Teknik Üniversitesi | Kimya Mühendisliği
Bunun feminizmle veya başka herhangi bir şeyle alakası yok kardeşim. At gözlüklerini çıkararak bakmanı tavsiye edicem.
Turan Cenk demiş ki:
onlara makina yapmayı ögretmek istiyorum.
Cinsiyet esitsizlik zaten. Asla bir erkegi bir kadina denk dusunemem. Kadin ustun.
30.10.2017 16:13 PM
Turan Cenk
Balıkesir Üniversitesi | Makine Mühendisliği
Merve demiş ki:
ögretmenlik tecrübelerini kısa sürede aktarırımısın talip var şuan ögrenmeye
30.10.2017 16:18 PM
Turan Cenk demiş ki:
ögretmenlik tecrübelerini kısa sürede aktarırımısın talip var şuan ögrenmeye
kotü emellerine alet olamam taliplerini kendin kandir asdasfsafdas
hair transplant turkey