Anasayfa
Beni Hatırla
0
FORUMLAR > SİYASET & GÜNCEL > Doların Gidişatı
12.01.2017 10:32 AM
Çok ekonomi bilgim yok ama düşmesi için herhangi bir sebep göremiyorum.
TCMB bağımsız değil, yapması gereken faiz arttırımlarını yapamıyor. Enflasyonun altında bir faiz oranı söz konusuyken sermaye sahiplerinin parasını TL'de tutmaları için bir sebep yok, durdukları yerden insanlar neden para kaybetsinler? 

Yatırım için de daha kötü bir ortam olamazdı. Siyasi, jeopolitik belirsizlik fazlasıyla yüksek. Terör artık şehir merkezine girdiği için ayrıca problem. Turizm gelirleri dibe vurdu, önümüzdeki sene muhtemelen daha kötü olacak. 

Bunun dışında güvensizlik irili ufaklı tüm sermaye sahiplerini TL'den uzaklaştırıyor her gün. Likidite gün geçtikçe azalıyor ve muhtemelen de azalmaya devam edecek. İnsanların ve şirketlerin kriz havasına girmesi krizi getiren önemli faktörlerden olsa gerek. Gayrimenkul, araç gibi likiditesi olmayan yatırımlar gittikçe azalacaktır. Genel olarak tüketime de eskisi kadar hevesli olmayacak insanlar. En güvenilir gözüken liman döviz, altın gibi likiditesi yüksek, değer kaybetme olasığı çok düşük para araçları.

Faiz arttırma ya da indirme, para politikası MB'lerin genelde en büyük silahı oluyor. FED, Avrupa Merkez Bankası bunları çok güzel kullanmış yıllardır. Öte yandan TCMB bu açıdan çok şanssız. Çok radikal bir faiz arttırımına gitmesi gerekiyor Döviz'i frenleyebilmek için, bunu yaparsa sorun yine bitmeyecek. Zaten yatırım için uygun olmayan ortamda sermaye parasını riske etmek istemez, faizle kazanır. Yüksek faizli, düşük güvenilirliğe sahip bir ekonomide olduğumuz için de tüketim dibe vuracaktır. Konut, araç satışları dibe vuracağı gibi genel olarak tüketime dayalı büyümemiz olması sebebiyle enflasyon düşse de bu sefer de oradan patlarız. 

Usta ekonomist Reis'in istediği gibi faizleri AB-ABD seviyesine çekseler herkes gider ucuz krediyi çeker, onu da likiditesi yüksek Dolar gibi güvenilir para araçlarına çevirirler ki iki günde ülke batar. Boşuna Ali Koç ve Tuncay Özilhan ne diyor bu gerizekalı minvalinde gülmediler o açıklamasına.

Hükümet sorunun ''dış mihrak'' olduğunu söylüyor ve aptal seçmenleri de buna inanıyor. Sorun büyük ölçüde Türkiye'nin izlediği yanlış politikalar. Böyle bir ortamda sanki istediğini yapamıyormuş gibi bir de Başkanlık getirmeye çalışarak politik belirsizliği iyice arttırıp Dolar'a hizmet ediyor Faiz Lobisi'nin Başkanı. Bir tane komplo teorisi vardı, Tayyip Dolar istifliyor, ülkeyi batıracak ve sonra da komple satın alacak diye, makul bulmaya başladım açıkçası bu ekstrem çıkarımı. 

Tayyip teorisi bir yana şu an sermaye sahipleri de ciddi bir şekilde Dolar'a yükleniyor. Yarın bir gün kriz olduğunda, büyük firmalar değerlerini kaybettiğinde, bugün istifledikleri Dolarlarla sermayelerini katlayacaklar. Türkiye birkaç yıl sonra Yabancı ve Yerli Sermaye'nin çok daha güçlü olduğu, işçi, emekçinin de çok daha aza tamah ettiği aptal bir ülke olup çıkar diye düşünüyorum.
12.01.2017 13:06 PM
Fatih demiş ki:
Dolar 4 lira olacakmış!
Hakikaten niye yükselir dolar?
Türkiye'de ekonomik kriz mi var?
Memur-işçi maaşları mı ödenemiyor? 
Yatırımlar mı durdu?
1 milyar dolar için IMF kapılarında dilencilik mi yapıyoruz? 
Siteler esnafı Başbakanlığa mı yürüdü?
Başbakanın kafasına yazar kasa mı atıldı?
Bu sebeplerin hiç biri yok lakin dolar yükseliyor!
Doların patronları 15 Temmuz'da bu toprakları teslim alamayınca, çıldırdılar!
Rusyayla yapılan alışverişi TL-Ruble üzerinden yapmaya başladık, kudurdular!
Yarısı darbecilikten tasfiye edilmiş TSK ile Cerablus tan el-Bab'a,  El-Bab'tan Munbiç'e indik,
Dolar'ın patronlarını Suriye masasından kovduk, kimyaları bozuldu!
Yavuz Sultan Selim köprüsünü, Osman Gazi köprüsünü,  Avrasya tünelini, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal tünelini açtık, kuduz köpekler misali kudurdular!
Normaldir tabi! Her haltı yediler, beceremediler!
Fetöyle saldırdılar, beceremediler!
PKK'yla saldırdılar, beceremediler! 
DAEŞ'le saldırdılar, beceremediler! 
AB ile saldırdılar, beceremediler! 
Dolarla saldırıyorlar, yine beceremeyecekler!
4 lira değil, Dolarınızı 10 liraya da yükseltseniz, Bu millete diz çöktüremeyecek, Bu toprakları teslim alamayacaksınız! Delirin! ...

İsmail Gürcan Gürbüz
3. köprü geçiş ücreti bile dolar üzerinden bilader... 

al bak sizinkiler haber yapmış:

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/08/14/3-kopruden-gecis-3-kdv
12.01.2017 13:27 PM
Gülbahar demiş ki:
Çözüm;
üreteceksin gavura satacaksın ülkene dolar getireceksin. 

Biz; gel elimizdeki dolarları bozduralım da görsünler günlerini 
Üretim mı o ne ?? Bizim millet üretimden anlamaz hayatta , anca para çevirmece yapar sanki şişe çeviriyor, üretim var mı yok !! Üretici uretmiyorum dedigi anda tuttuk gitti
12.01.2017 13:30 PM
BU MİLLEEEETT, İNŞAAALLAAAHHH, BUNUN DA ÜSTESİNDEN GELECEKTİİİİİRRR!!

FAKİN DIŞ MİHRAKS!
Bu mesajı
1 kişi beğendi
12.01.2017 17:14 PM
Fatih demiş ki:
Dolar 4 lira olacakmış!
Hakikaten niye yükselir dolar?
Türkiye'de ekonomik kriz mi var?
Memur-işçi maaşları mı ödenemiyor? 
Yatırımlar mı durdu?
1 milyar dolar için IMF kapılarında dilencilik mi yapıyoruz? 
Siteler esnafı Başbakanlığa mı yürüdü?
Başbakanın kafasına yazar kasa mı atıldı?
Bu sebeplerin hiç biri yok lakin dolar yükseliyor!
Doların patronları 15 Temmuz'da bu toprakları teslim alamayınca, çıldırdılar!
Rusyayla yapılan alışverişi TL-Ruble üzerinden yapmaya başladık, kudurdular!
Yarısı darbecilikten tasfiye edilmiş TSK ile Cerablus tan el-Bab'a,  El-Bab'tan Munbiç'e indik,
Dolar'ın patronlarını Suriye masasından kovduk, kimyaları bozuldu!
Yavuz Sultan Selim köprüsünü, Osman Gazi köprüsünü,  Avrasya tünelini, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal tünelini açtık, kuduz köpekler misali kudurdular!
Normaldir tabi! Her haltı yediler, beceremediler!
Fetöyle saldırdılar, beceremediler!
PKK'yla saldırdılar, beceremediler! 
DAEŞ'le saldırdılar, beceremediler! 
AB ile saldırdılar, beceremediler! 
Dolarla saldırıyorlar, yine beceremeyecekler!
4 lira değil, Dolarınızı 10 liraya da yükseltseniz, Bu millete diz çöktüremeyecek, Bu toprakları teslim alamayacaksınız! Delirin! ...

İsmail Gürcan Gürbüz
12.01.2017 18:00 PM
Seyfi
Ege Üniversitesi | Arkeoloji
Daha gider gibi bir düşünce var ama
12.01.2017 18:34 PM
Onur
Borcu döviz olan esnafın suçu ne ?
12.01.2017 19:04 PM
N. Alper
Kocaeli Üniversitesi | Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
her yükselişin bir düşüşü vardır.