Anasayfa
Beni Hatırla
0
FORUMLAR > MOTOR SPORLARI > Ağır hasar kaydı ve kasko hakkında bilgi lütfen
03.11.2015 09:19 AM
Yaklaşık 1 ay önce aldığım arabam aşırı yağan yağmur sonucu biriken suyun içinde kaldı ve stop etti.Birkaç denememden sonra araç çıktı fakat titrememye başladı.Kasko çekici gönderdi yetkili servise gitti araç.eksperin inceleme yaptığını pistonların eğrildiğini ve motorun komple değişmesi gerektiğini söylediler.Buraya kadar herşey normal.Şimdi motor değişirse 30-32 bin tl lik parça değişecekmiş.O kadar hasar ağır hasar kaydı olarak görünür mü ? Pert kaydı alırmı araç ? ve pert raporu alırsa bana ücret ne kadar ödenir ?
03.11.2015 09:32 AM
Araç bedelinin %40'ını aşan hasarlar ağır hasar olarak gözüküyor bildiğim kadarıyla. Pert kaydına da sigorta/kasko şirketi karar verir. Pert raporu alırsa şirket aracın kasko değeri/piyasa değeri falan inceliyor sanırım. 
10.11.2015 20:03 PM
04.02.2016 12:59 PM
Oguzhan
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
Araç nedir?
09.02.2016 13:55 PM
Hasar araç değerinin yarısı bir değerde ise pert raporu kapsamına giriyor. Kasko firmalarının izlediği politikaya göre kimi hemen pert raporu verir, kimi ne olursa olsun onarıma sokar. Pert raporu alırsa aracın piyasa değer ödenir, fakat hep aynı taktiği yaparlar. İlk teklif olması gerekenden 5.000 - 7.000 (ortalama 50k-60k lık bir araç için) tl. daha düşükten teklif ederler. Bir itiraz edersin aman efendim canım efendim der düzeltirler. Yalnız senin problemde mekanik arızaya da sokabilirler; kasko ile görüştünüz mü işlemleri kabul ediyor mu?
15.03.2016 12:50 PM
Zihni
Gazi Üniversitesi | Otomotiv Öğretmenliği
Yetkili servis hasar danışmanı ile görüşürseniz yedek parça bölümünden  çıkarılacak ekspertiz raporunun motor ve şanzımandaki hasarın kit olarak değil birim olarak yazılmasını isterseniz, birim fiyatları daha yüksek çıkacak olup aracınız pert olabilir ama hasar danışmanı ile birlikte araç için gerekli pert için tl miktarını öğrenmeniz lazım. Şöyle bir durumda var eğer genel araç şaşe kollarından yamulmadığı sürece pert olması zor ben yapmıyorum en azından, motor şanzıman ve tesisatın tamamen yanması gerekmekte. Motor piston sarmışsa pert olacağını sanmıyorum. Yetkili serviste yaptırdığınız her hasar kaydı arabanız tüm geçmişinde görünecektir.