Anasayfa
Beni Hatırla
-9
FORUMLAR > FELSEFE > Tanrı kavramı üzerine birkaç düşünce
26.07.2009 11:33 AM
Can Demir  demiş ki:
İslam evrensel değildir, o kesin... Hele ki son din hiç değildir.. üstüne onlarca yeni din gelmiştir. (örn. Mormonizm, bahailik, scientology vs.)

Bu ikisi de müslüman bir ülkede doğup yetişen sana göre doğru..

Dediğim gibi dinin doğup büyülen yere ve zamana göre şekillenmesi gibi bir gerçeği ateizm'i örnek göstererek çürütmeye çalışmak en hafif ifadeyle çarpıtmaya girer..

İsveç'in %88'i, Japonya'nın %65'i Fransa'nın 55'i ateisttir zaten.. Ama hristiyan bir çevrede büyütülüp müslüman olmuş ya da tam tersi bir vaka bir elin parmaklarını geçmez. O vakalarda televizyonda haber olur zaten..

İslamın evrenselliğinden kastın sanırım bütün bölgelere yayılması olmalı. ki verdiğin örneklerden bana öyle geldi. İslamın evrenselliği her zaman ve her çoğrafyaya uymasıdır. lakiin tersten de ifade edersek her bölge ve zamanda herkes islama ayak uydurabilir. evrenselliği çok kısa olarak bu şekilde tanımlayabiliriz...

islam son dindir... son dinden kastedilen ise inanılan din değil. Tanrı katından gelen ilahi son din olduğu. islamın son din olduğu söylendiğinde kastedilen budur yoksa islamdan sonra ortaya din çıkmayacak olduğu değil. bunu bu şekilde yorumlamam da komik.

ayrıca daha evvel de belirtmiştim hıristiyanlığı islamın zıttı olarak görmen saçmalık. örnek olaraj verdiğin ülkelerde insanlar hıristiyan doğup sonradan atesit oluyor gibi bir durum varmış gibi yansıtıyorsun, öyle bir şey de yok. verdiğin oranlar ateizm oranları değil deizm oranları olmalı. bugün isveç, anayasasında dahi din kavramı olan bir ülke.

ve söylediğin insanların hıristiyanlıktan müslümanlığı seçmesi durumunun bir elin parmaklarını geçmediği olgusu da tamamen bir hayal. insanların doğuştan hıristiyanmış gibi bir düşüncede olduğunu sonradan müslüman ya da ateist olduğunu düşünüyor olmalısın ama komik olduğunun farkında değilsin. gören de sanırki insanlar çocukluklarında bir dine inanıyor da sonradan aydınlanı ateist oluyorlar

26.07.2009 11:40 AM
Bahtiyar Anlar  demiş ki:

merak etme kuranda namazdan, oruçtan, hac dan , zekattan daha fazla cihad ayeti olduğunu biliyorum. hatta kuranda en fazla cihat ayeti olduğunu da biliyorum. belki saydığım bu ibadetlerin geçtiği ayetlerin toplamından daha fazla ayet vardır cihad ile ilgili... "chd" kökünden gelen bu kelimenin ne demek olduğunu da biliyorum...

ve bunların ötesinde bildiğim bir şey daha var ki, bu kelimenin anlamını bu cümleyi okuyarak anladığın şey olduğunu düşünecek kadar bilmiyorsun...

cihat/tebliğ ilişkisi, cihat/irşad ilişkisi, cihad/nefis ilişkisi nedir bilmiyorsun...  cihadın nasıl koşullarda yapılacağını, yapılırken şartlarını, bu şartları oluşturan durumları... bilmiyorsun ve hala okuduğunu bak böyle yazmış diye yorumluyorsun...

bak misal kuran da içkinin de haram olduğu yazar ama yerine göre içmek haram değildir. içte kuranı, dinii bütünüyle ele almayıp işine geleni cımbızlatıp yorumlamaktır bu...

ya da insanın nefisle mücadelesinin neden büyük cihad olarak kabul edildiğini hiç merak ettin mi?

fetullah uydurması bunlar  ...ılımlı islam ayakalrı bunlar  ÇGH bunlar

bunlar filistinde müslümanlar öldürülürken türkiye de nefis muhasabesi yapacak kadar islamın özünden kopmuş çağdaş lavuk müsülman uydurmaları diyorum sadece

neyse ben kaçıyorum

al iştee... ben ne diyorum sen ne yazıyorsun..

Yahu bellidir Kuran'da hangi kelimenin kaç defa geçtiği.bunu belirleyen fethullah olacak değil yaa... açar bakarsın kuran'ı...

ayrıca büyük cihad bir hadis'te geçer... fethullahla ne alakası var onun da..

kaçıyorsun çünkü savunduğun düşünceyi ayakta tutacak bilgi birikimin yok konuyu başka taraflara çekiyorsun...

Ayrıca...Özlem Tavla oynayalım mı?

çay-yemek arası için çıkış yaptım yazdığına bak 

yazık lan harbi acıdım sana  kürtler yiğit olurdu lan ...neyse böylesi de varmış :(

ayrıca büyük cihat yıllarca küçük cihatın gölgesinde kalmıştı ılımlı feto sağolsun  

3 defa profilime bakmışsın:)) hayranlığının bir alemati olsa gerek. sonra da engellemişsin. çok üzüldüm biliyor musun bütün gece uyuyamadım.

çok da zükimde idi aslında biliyor musun. sadece ezikliğinin yüzüne vurulması sonucu üste çıkmaya çabalamışsın. güya engelleyerek umursamıyormuş gibi davranmaya çalışmışsın. gören de sabah akşam profiline ziyaretlerde bulunuyorum sannacak. neyseee...

hayranlığına hayran kaldım. söz sana bir imzalı resmimi yollayacam, limuzinimi yollayıp seni aldıracam. yanaklarından  öpüp, başını okşayacam...

kürtlükle alakalı bir şey yazmışsın. yine saptın konudan. hadi belki ben kürdüm ama bunu nerden çıkardın. ben kürt olsam bile hiçbir yerde bunu dillendirmedim ki. "ben kürtleri delikanlı biirdim demek" nasıl bir kaçıştır, nasıl bir acizlik ve pişişikliktir?

yine fethullah gülene sarmışsın... fethullah gülen kadar başına taş düşsün. ne puştça bir düşünce lan bu... ben kalksam burda sana hakaret etsem. ebenden girip beyinsizliğinden çıksam sanırım yine fetooo diye havlayacaksın

26.07.2009 11:46 AM

bi de yavrım büyük cihad da çoğu hadis gibi uydurma hadislerden

ben demiyorum islam alimleri diyor al sana kapı gibi link yavrım

http://cihad.6te.net/buyukucuk.html

sıradan bir site adresi vermişsin. ama verdiğin sitede de yine cihad'ın islamdaki yeri anlatılıyor çoğunlukla. hadislerin uydurma olduğu falan da söylenmiyor. aksine hadislere sadece yorum getiriyor.

islam alimleri söylüyormuş. ben neden göremiyorum.

yahu daha doğru dürüst okuduğun şeyin ne demek olduğunu bile anlamış değilsin.

git bakalım bir daha oku ordaki hadisler için uydurma hadisler mi diyor bir daha oku...

26.07.2009 11:57 AM
bengi döngüsü. sonsuz düşün. tanrı var mı yok mu?
yok abi, yok.
26.07.2009 12:08 PM

tanrıyı var eden insandır.tüm tarih boyunca bu böyledir.şu an halaa ''kavram'' olarak da olsa varlığını sürdürüyorsa bu da sizin gibi bok kafalılar yüzündendir.beni daha fazla çileden çıkarmayın ...

11.10.2018 06:03 AM
Armağan Sevcan
Dumlupınar Üniversitesi | Seramik Mühendisliği
İnanmak için birçok sebep, inanmamak için ise bir sürü neden var.
hair transplant turkey