Anasayfa
Beni Hatırla
19
FORUMLAR > HOCAM.COM'DAN > Hocam.com forumlarında başlık açarken dikkat edilmesi gereken kurallar
İlk Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » Son Sayfa
Bu mesajı
21 kişi beğendi
7 kişi beğenmedi
25.01.2009 18:50 PM

Arkadaşlar son zamanlarda çok sık bir şekilde aynı başlıktan 2, 3 hatta 4 tane açan arkadaşlarımız var. Bunun yanı sıra, başlıktaki kelimelerin sırasını değiştirince ve/veya var olan bir başlıktaki kelimelerin eş anlamlılarını kullandığında, açtığı başlığın orjinal olduğu kanısına kapılan arkadaşlarımız da mevcut aramızda. :)

Bütün bunları ben, Hocam.com'un yeni yeni dışarı açılmasıyla beraber aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın, Hocam.com'u internetteki diğer forum sitelerine benzetmesine bağlamaktayım, bu da gayet doğal.

Ancak şöyle bir şey var ki, Hocam.com internetteki pek çok forum sitesinin aksine bazı ilkeleri olan ve bazı çizgilerin dışına çıkmamaya özen gösteren bir yönetime sahiptir. Özellikle yeni gelen arkadaşlarımızda bu düzene uyum sorunu sezinlemekteyim. Çünkü nedense moderasyonun yanlış (?) olduğunu düşündükleri kararlarından ötürü şikayetçi olanların hemen hemen tamamı yeni arkadaşlarımızdan.

Bunu da anlayışla karşılıyoruz elbette ancak malesef sınırları aşan üyelerimiz de var. Bu üyelerimizin, eleştiri ile hakaretin sınırlarını algılamakta sıkıntıları olduğunu düşünüyorum zira Türk Dil Kurumu'nun belirlediği kurallar çerçevesinde olmayan başlıklardaki düzenlemelere bile "Siz nasıl benim başlığımı düzenlersiniz, kimsiniz siz, aptallar!" gibi yorumlarda bulunabiliyorlar. Daha sonra bu kişiler hakkında yapılan işlemlere de aynı şekilde tepki veriyorlar. Hem suçlu, hem güçlü hesabı...

İşte yukarıda anlattığım durumların tekrarlanmaması için, siz saygıdeğer üyelerimizin başlık açarken uyması gerektiği bazı kuralları açıklamakta fayda var diye düşünüyorum.

Bunları açıklarken yapmamız gerekenleri, sırayla anlatalım. Diyelim ki açmak istediğimiz başlık, Erdoğan'ın bir konuşmasında geçen "Ananı da al git." lafıyla alakalı olsun.

İzlememiz gereken yol şudur:

1. Mutlaka "Arama" kısmını kullanınız.

İlk olarak, hemen anahtar kelimelerimizi sayfanın sağ üst köşesindeki "Arama" bölmesine girelim. Açacağımız başlıktaki anahtar kelimeler "Erdoğan", "Ana", "Al" ve "Git" olabilir. Bunlardan 2 veya 3'ünü bile girseniz, gerekli sonuca ulaşırsınız. Çıkan sayfalara şöyle bir göz atın. Arama sekmesinde, eşleşme bulunan isimler ilk sırada çıkar, sonra ise anahtar kelimelerin içerisinde geçtiği başlıklar çıkar. Bu yüzden dikkatlice göz atmanız gerekmektedir. Eğer bizimkine benzer bir eşleşme bulunamazsa, ikinci adıma geçebiliriz.

2. Mantıklı ve vermek istenen mesajı doğrudan okuyucya veren bir başlık adı seçiniz.

Yani örnek konuyla alakalı başlık "Sert konuştu." gibi bir şey olmamalıdır! Kim sert konuştu? Nerede sert konuştu? Niye sert konuştu? Bunların bir kısmına ya da hepsine cevap verebilmelidir. Dolayısıyla seçeceğimiz başlık adı: Erdoğan: "Ananı da al, git!" gibi bir şey olabilir. Bu örneği, siz yazarlarımız kendi hayal gücünüz ve dil beceriniz dahilinde geliştirebilirsiniz.

3. Kesinlikle ama kesinlikle Türk Dil Kurumu'nun belirlediği Türkçe yazım ve dil bilgisi kurallarına uyunuz!

Bu belki de en önemli adımlardan biridir. Mutlaka ama mutlaka yazım ve dil bilgisi kurallarına uyunuz! Tamam, mesajlarınızda uymuyorsunuz, biz de sesimizi çıkarmıyoruz ancak başlık adlarınızda kesinlikle yazım kurallarına uymanızı bekliyoruz.

Nedir dikkat etmeniz gereken yazım kuralları?

3.1 Bütün cümlelerin, yani öznesi ve yüklemi olan cümlelerin, ilk kelimesi büyük harfle başlar. Cümle sonuna uygun noktalama işareti koyulur. Ünlem bildiren cümlelerin sonunda ünlem işareti bulunur. Sürerlik bildiren ya da bitmemiş cümlelerin sonuna üç nokta (...) koyulur. Cümlenin içindeki benzer kelimeleri ayırmak veya okuyucuya, okumasına ara vermesi için virgül (,) işareti kullanılır. Alıntılarda tırnak (") işareti kullanılır. Bunları ve çok daha fazlasını TDK'nın sitesinden öğrenebilirsiniz. Örnek: Atatürk: "Türk; övün, çalış, güven." demiş.
      3.2 Başlıklar eğer bir cümle belirtmiyorsa ve 3-4 kelimeden uzun değilse, format olarak, bütün kelimeleri büyük harfle başlar. Örnek: Okuma Kitapları Hakkında
      3.3 Başlıklarda, daha önce de belirttiğim gibi, lütfen "mesajlaşma Türkçesi" kullanmayınız!

Tüm bu işlemleri başarıyla atlattıktan sonra, başlığınız açılmaya hazırdır. Artık başlığınızı gönül rahatlığıyla açabilirsiniz. Ha, arada herkes hata yapar, durumu ilgili moderatörlere bildirirseniz gerekeni yaparlar.

Bu kurallara uymayan başlıklar ve sahipleri hakkında ne yapılır?

1. Eğer başlık yeni açıldıysa ve bir benzeri varsa, Çöplük'e atılır veya silinir.
2. Eğer başlık açıldıktan sonra bir süre yazarlarımızdan cevaplar geldiyse, onların emeği hatrına başlık sadece kilitlenir. Duruma göre kilitlenip Çöplük'e atılabilir.
3. Eğer durum çok sık yaşanır veya bir gün içerisinde üyelerimiz sürekli olarak benzer başlıklardan açarlarsa, veri tabanını korumak ve temiz tutmak adına (ve üyelerimize ihtar olması amacıyla) başlık silinir. Bu konuda üyelerin bir açıklama beklemesi anlamsızdır. Nedensiz yere (arada sırada oluşabilecek hatalar hariç) bir başlık ASLA silinmez!
4. Eğer bir üye sürekli olarak var olan başlıklar açıyor ya da belirtilen kurallara uymuyorsa üye bir kereye mahsus ikaz edilir. Daha sonrasında 3, 7, 30, 60, 90,... gün şeklinde artan kademelerle engellenir.

Bundan sonra siz üyelerimizin bu konuda çok daha hassas ve duyarlı olacağına inanıyorum. Lütfen yukarıdaki 3 maddeye uyarak başlık açalım, açmayanları uyaralım. :)

İlginiz için teşekkürler.

İyi eğlenceler. :)

Son Düzenleme: Çağrı Mert @ 25.01.2009 18:54
Bu mesajı
14 kişi beğendi
12 kişi beğenmedi
25.01.2009 18:51 PM
Uğur
Ankara Üniversitesi | Çevre Mühendisliği

bu ne  abı altı ustu bı baslık  acıyosun..bu kadar kasmaya  gerek yok..bunları  uyeler yapcaksa mod  denılen bı kavrama  gerek yok o zaman..

Bu mesajı
9 kişi beğendi
4 kişi beğenmedi
25.01.2009 18:58 PM
Uğur Kara demiş ki:

bu ne  abı altı ustu bı baslık  acıyosun..bu kadar kasmaya  gerek yok..bunları  uyeler yapcaksa mod  denılen bı kavrama  gerek yok o zaman..

Bütün üyeler bu kurallara uymak zorundadır.

"Bu ne, altı üstü başlık." zihniyetiyle malesef yürümüyor işler, biz çöplük içinde yüzen bir forum istemiyoruz şahsen. Sizler istiyorsanız orada bir yerlerde mutlaka aradığınız gibi bir forum vardır.

Bu arada, yukarıda yazan şeyler de oldukça açıklayıcı şeyler, öyle ahım şahım bir şey yok.

Ancak özet istenirse, kaba olacak ama, şu şekilde yapabilirim:

1. Bak bakalım, senden önce, bu başlığı açmayı akıl eden biri var mı?
2. Bir zahmet başlığı açmadan önce, içeriği açıklayacak bir isim seç.
3. Ve bir zahmet ana dilinin kurallarına uy.
4. Yukarıdaki 3 başlığa uymazsan, hakkında yapılacak işlem sonucu sesini çıkarma. :)

Ama kaba oluyor işte, ondan uzun uzun açıkladım. :)

Son Düzenleme: Çağrı Mert @ 25.01.2009 18:58
Bu mesajı
2 kişi beğendi
1 kişi beğenmedi
25.01.2009 19:01 PM
Uğur
Ankara Üniversitesi | Çevre Mühendisliği

ınsanlar  zaten dikkat edıyodur  bu dedıklerıne..bunu forum kurLALLARI BUNLAR YAPCAKSINIZ  kesceksınız   vs  dıyerek  mantıklı bı sey  yapıldıgını  dusunmurum..yanı arama da bazen sonucsuz kalabılıyorum..kattılıyorum cok fazla  aynı baslıktan acılıyor  bıraz  dıkkat edılmesı  lazımda..bı baslıgı  sılmenın de  o kadar zor oldugunu sanmıyorum ya..

25.01.2009 19:05 PM
Uğur Kara demiş ki:

Bu anlayışına göre hareket edersek, anasayfada birden fazla aynı başlığı görmemiz mümkün olabilecek.

Bu mesajı
2 kişi beğendi
25.01.2009 19:06 PM
Uğur Kara demiş ki:

ınsanlar  zaten dikkat edıyodur  bu dedıklerıne..bunu forum kurLALLARI BUNLAR YAPCAKSINIZ  kesceksınız   vs  dıyerek  mantıklı bı sey  yapıldıgını  dusunmurum..yanı arama da bazen sonucsuz kalabılıyorum..kattılıyorum cok fazla  aynı baslıktan acılıyor  bıraz  dıkkat edılmesı  lazımda..bı baslıgı  sılmenın de  o kadar zor oldugunu sanmıyorum ya..

Dikkat etseler bu yazı yazılmış olmazdı.Her sitenin olduğu gibi bu sitenin de kuralları var.'Detaylı Arama' da kelimeyi veya kelimleri doğru şekilde arattıkdan sonra sonuçsuz kalman imkansız.

Son Düzenleme: Kadir @ 25.01.2009 19:08
25.01.2009 19:08 PM
Uğur Kara demiş ki:

Dediğin gibi silmesi zor olmuyor ancak sildikten sonra gelen mesajları da gözardı etmemek lazım. ;)

25.01.2009 19:09 PM
Yigit Cihan
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | İnşaat Mühendisliği

Bu dil bilgisi kurallarını bilmeyenler olabilir. : )

25.01.2009 19:10 PM

Silmek kolay ya da zor, önemli olan o değil.

Önemli olan bu çatı altında geçinip giden her şahsın birbirine duyması gereken saygıdır.

Bu mesajı
4 kişi beğendi
25.01.2009 19:11 PM
Yigit cihan Yalcin demiş ki:

Bu dil bilgisi kurallarını bilmeyenler olabilir. : )

Bilmeyenler için:

Türk Dil Kurumu

İlk Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » Son Sayfa