Anasayfa
Beni Hatırla
0
FORUMLAR > MOTOR SPORLARI > Aktif aerodinamik yapıya sahip Ferrari 599XX
02.12.2011 00:31 AM
Abdullah
Kırıkkale Üniversitesi | Makine Mühendisliği

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi, 599XX modelinin performansını ve aerodinamik yapısını iyileştiren Evolution paketini tanıttı.

Yeni, daha serbest akışlı yan egzozlar sayesinde 6,0 litrelik V12 motorun gücü 30 bg arttırılarak 750 bge, torku da 700 Nmye çıkarılmış.

Ayrıca 599XXin arka kanadına, şirketin açılan aralık dediği aerodinamik özellik eklenmiş. Bu arka aks üzerindeki bastırma gücünü ayarlamak için açılıp kapanan bir çift kanattan oluşuyor.

Bu kanatçıklar yüksek hızla viraj alınırken yol tutuşunu dengeliyor. Motor yönetimi sistemine bağlı olan kanatlar direksiyon açısına, hıza ve boylamsal/yanal ivmeye göre açılıp kapanıyor.

Modifiye edilmiş ön ayırıcı ve daha fazla yüzey alanına sahip yeni arka dağıtıcı, yeniden tasarlanmış kalkanlar ve taban levhalarıyla beraber, yeni aerodinamik paket bastırma kuvvetini kayda değer biçimde arttırmış.

Ferrari bastırma kuvvetinin 200 km/s hızda kanatçıklar açıkken 330 kg, kapalıyken 440 kg arttırdığını iddia ediyor.

Buna, Ferrarinin teknik, orta ila yüksek hızlı diye tanımladığı pistlerde ivmeyi arttırmak amacıyla, biraz kısaltılmış dişli oranı da eklendiğinde, 599XXin Ferrarinin Fioranodaki fabrika test pistini, yalnızca 1 dakika 15 saniyede turladığı belirtiliyor. Bu süre FXX modelinden 1 saniye daha hızlı.

599XXe yalnızca 2012-2013 sezonlarındaki pist bazlı araştırma-geliştirme programına katılan Ferrari Corse Clienti (yarış müşterileri) sahip olabiliyor.

Bu mesajı
1 kişi beğendi
02.12.2011 23:23 PM
Erdem
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | Kimya Mühendisliği

arkadaşşlar alamıycağımız arabaalrı şurda paylaşıp da hasta etmeyin bizi, rica ederim : )

02.12.2011 23:26 PM
Abdullah
Erdem demiş ki:

arkadaşşlar alamıycağımız arabaalrı şurda paylaşıp da hasta etmeyin bizi, rica ederim : )

he bak onu konuyu açarken düşündüm lan oğlum almıyoruz koyup iç geçiriyoruz dedim. sonra içimdeki vatandaş rıza seslendi bakmakta parayla değil ya ben de açtım konuyu bastım göndere.

02.12.2011 23:28 PM
Erdem
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | Kimya Mühendisliği

Şahsen doğan görünümlü şahin paylaşsan begenicektim başlığı ama bastım eksini dostum : )

02.12.2011 23:28 PM
Abdullah
Erdem demiş ki:

Şahsen doğan görünümlü şahin paylaşsan begenicektim başlığı ama bastım eksini dostum : )

onun bi albenisi yok ulaşılabilir .

02.12.2011 23:30 PM

Son Düzenleme: İbrahim @ 02.12.2011 23:41
02.12.2011 23:31 PM
Abdullah
İbrahim demiş ki:

bir de resmi boyutlandırsan kralsın

02.12.2011 23:32 PM
Abdullah demiş ki:

bir de resmi boyutlandırsan kralsın

Bilgisayara kaydedip küçültecektim ama plaka görününce gerek duymadım