Anasayfa
Beni Hatırla
Peki ya sizin Hobiniz ne ?
Duydum duymadım demeyin!
 • Ekleyen:
  Selçuk
 • Tür:
  Diğer
 • Tarih:
  10 Nisan 2014 - 01 Ocak 2019
 • Zaman:
  10:10 - 00:00
 • Yer:
  Her Yerde Olabilir
 • İletişim:
  hobi@mailinator.com
 • Açıklama:

   

  Hobi nedir, çeşitleri nelerdir? hobi nedirTek bir cümle ile ifade etmek gerekirse hobi; insanların boş vakitlerinde hiçbir zorunlulukları olmadığı halde meslekleri, sosyal statüleri ya da maddi kazançlarından bağımsız olarak; rahatlama ve eğlence amaçlı yaptığı tüm faaliyetlerdir. Bazılarına göre aktiviteler ile birlikte ilgi alanları da hobi kapsamına girmektedir. Birçok farklı çeşidi olan hobilerine kişisel zevklere göre değişmesi aslında hobi olarak nitelendirilecek ilgi alanlarının ya da aktivitelerin kişinin zevkine bağlı olarak değişmesine neden olur. Bu bağlamla herkesin için hobi sayılabilecek bir aktivite ya da ilgi alanı bulunmadığı söylenebilir. Belirli bir sanat dalına ilgi duymak ve bu alanda yapılan tüm faaliyetleri takip etmek dahi bir hobi olarak sayılabilir. Belirli bir spor dalının sıkı takipçisi olmak, koleksiyonculuk, maket yapımı, dikiş nakış, iskambil oyunları, balık tutma, yürüyüş, illüzyon, dans etme, enstrüman çalma, fotoğrafçılık, takı yapımı, bahçe bakımı, yemek pişirmek ve hatta kitap okumak dahi birer hobi olarak sayılabilir. Hobi olarak ilgilenen aktiviteler kişinin bir takım yetenekler geliştirmesini ve/veya var olan yeteneklerini daha da geliştirmesini sağlayabilir. Yürüyüş yapmak kişinin fiziksel kapasitesinin artmasını ve daha da sağlıklı hale gelmesini sağlayarak kişiye önemli bir yarar sağlarken, takı yapımı ile ilgilenen bir kişi yaptığı takıları hediye olarak vererek yeni sosyal ilişkiler de geliştirebilir. Yoğun stresli bir iş hayatı olan ve iş yaşamında çok gürültülü ortamlarda çalışan kişilerin hobi olarak balık tutmayı tercih etmesi de şaşılmayacak bir durumdur. Zira doğa ile baş başa ve sakin bir ortamda balık tutmak, insanların zihninin dinlenmesini ve psikolojik olarak rahatlamalarını sağlamaktadır. Benzer bir şekilde sinirli olan ve insanlara karşı sabrı fazla olmayan insanlar da, hobi olarak başladıkları maket yapımı ile günler geçtikçe daha sabırlı bir hale geldiğini görebilir. gitarİnsanların hobi olarak yaptığı aktiviteler birçok farklı açıdan yarar sağlayabilir. Bazı hobiler kişilerin fiziksel, sosyal ya da psikolojik manada yarar sağlamasına yardımcı olmasa da; deneyimin artması ile hobi alanında tecrübe kazanmalarını sağlayabilir. Bu tecrübe bilgi olarak kişiye geri dönüş yapacağından, kitap okumak gibi bir hobinin insanların daha fazla şey öğrenmesine katkı sağlaması da söz konusu olabilmektedir. Aynı şekilde yemek pişirmeyi hobi olarak yapan ve pişirdiği yemekleri sadece kendisi yiyen bir kişi dahi zamanla yemek tarihleri konusunda geniş bir bilgi edinmektedir. Bazı hobiler içinde kişinin diğer insanlarla bir araya gelmesi gerektiğinden, bazı hobiler kişilerin sosyalleşmesine ve yeni arkadaşlıklar kurmasına da yardımcı olmaktadır. Örneğin hobi olarak kağıt oyunları oynayan bir kişi tek başına bu aktiviteyi yapamayacağından, kendisi ile ortak hobiyi paylaşan insanlarla bir araya gelecektir.

  Kaynak: http://www.merakname.com/hobi-nedir-cesitleri-nelerdir/

     Hobi, yapılması gerekli veya zorunlu olmayan kişinin kendi mesleği dahilinde veya farklı meslek türüne giren genellikle boşta kalan zamanları değerlendirme amacıyla yapılan yetenek beceri geliştirici oyalayıcı iş fiil faaliyetlerinin bütününe verilen genel adlandırma. Hobi uğraşısı konusunda en büyük katılım gösteren kitle yeni emekli olmuş kişilerin içinde bulundukları emeklilik sendromu nedeniyle genelde kendilerini hala işe yarar biri olarak gösterme çabasında ekonomik açıdan mesleğini yapması gerekmediği halde yapabilmektedirler. Bu şekilde çalışma alışkanlıklarıyla kendilerini meşgul (değerli ve önemli) hissetmelerine sebep olur.

       Bence HOBİ, çalışma zamanları dışında yapılan, kişinin ruhsal, bedensel ve sosyal yaşantısına bilgi, beceri kazandırmak amacı taşıyan uğraşılara denir. Zamanımızda bütün hastalıkların sebebi olarak bilinen STRES ile savaşmanın en kolay yolu herhangi bir HOBİ ile uğraşmaktır.

  Hobinin en güzel tarafı ise şudur. Değişip malzemelerden, değişik aletler kullanarak ortaya çıkardığınız  eserinizi bitirdiğinizde karşısına geçip ona bakarken yaşadığınız an inanın pek çok şeyden daha zevklidir.

  Balık tutarken doğanın sessizliği içinde suyun dinginliği oltanızın ucundaki şamandıranın hareketi eğer varsa bir bardak çayın o tadı yaz olsun (Sıcaktan) kış olsun (Soğuktan) şikayet etmeden beklemek.

  Akvaryumun başında balığınızın yumurta dökmesini beklerken, yumurtaların anne ve baba balık tarafından nöbetleşe beklendiğinde, yumurtadan çıkan yavrunun düştüğü yerden alınıp yuvaya bırakılması sırasında yaşadığınız o güzel dakikalar.

  Anne ve babalarının size emanet ettiği 25 30 çocuk ve gençle yaz kış demeden kamp yapmak patates yemeği yemek, çay içmek o gençlerin ve çocukların yaşadıklarından aldıkları zevki gözlerinin içinde görmek, doğanın tertemiz bağrında yürümek az şey mi ? yaşamınıza yaşam katan o süre sizde stres bırakır mı ? Bir düşünün.


Etkinliğe katılan üyeler (26)

Adem Torun Ankara Üniversitesi
Seda Durgut Anadolu Üniversitesi
Mehmet Sinan Kılıç Dicle Üniversitesi
Çiğdem Ergör Ege Üniversitesi
Fatih Alagöz Gazi Üniversitesi
Melekşah Turhan Kastamonu Üniversitesi
Engin Pirdal Gazi Üniversitesi
Mehmet Akif Çolak İstanbul Üniversitesi
Merve Nur Kayar Mersin Üniversitesi
Merve Cengiz Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Cansu Taylan Balıkesir Üniversitesi
Fadime Yücel Fırat Üniversitesi
Yasin Özarslan Gazi Üniversitesi
Songül Demirtaş Selçuk Üniversitesi
Ahmet Kocakuşak Atılım Üniversitesi
Meryem Gündoğdu Ege Üniversitesi
Serap Yalçın Süleyman Demirel Üniversitesi
Yasemin Çelebi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
Yorumları (7)
Selçuk 12:55 16.04.2014

Hadi kendimize birer hobi uğraş edinelim ;)

Aslın 00:04 05.06.2014

Hobisi olmayan insan mı olur hiç!

Engin 00:30 15.06.2017

raftıng :D

Melekşah 08:18 10.08.2017

müzikkk:)

Fatih 21:50 13.08.2017

Spor özellikle karate

Mehmet Sinan 23:07 25.11.2017

Tiyatro oyunu izlemek ve oynamak

Adem 16:59 29.03.2018

Ahşap işleme ve boyama

hair transplant turkey